EMCD
پاسخ داده شده

  سلام . مگه قرار نیست بلاکچین شبکه ای غیر متمرکز باشه ؟ پس چطور یه ماینر بعد از نصب نرم افزار های مخصوص ماین مستقیم به شبکه وصل میشه ؟ یعنی از کجا میدونه شبکه کجای اینترنت هست ؟

   

  ip آدرس ها که ذخیره نمیشن پس از کجا میدونه اینو ؟

  تازه وارد سوال شده در اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۷ در بلاک چین.
  افزودن نظر
   بهترین پاسخ

   سلام

   فکر میکنم مشکل شما در ” مفهوم تمرکززدایی ” هست

   در یک سیستم غیرمتمرکز قرار بر پنهان کردن شبکه نیست ، بلکه قرار بر این است یک سرور مرکزی ، کنترل تمامی امور رو به دست نگیره ، همین

   حالا این نحوه اتصال ماینر یا کاربر به شبکه میتونه بینهایت متنوع باشه

   در واقع هر ماینر خود یک گره در شبکه است و برای اتصال به شبکه یا بصورت مستقل و یا از طریق استخرهای استخراج متصل میشه

    

   در باب منطق پشت تمرکز زدایی :

   روایت معروفی هست که در زمان حمله مغول، وقتی کتابخانه‌ها را به آتش کشیدند، بسیاری از کتب که تنها یک نسخه داشتند از بین رفتند و تلاش نویسندگانشان هدر رفت.

   حالا فرض کنیم کتاب‌هایی که توسط مغول‌ها نابود شدند، تنها یک نسخه نبودند و همه‌شان نیز در یک نقطه وجود نداشتند و در نقاط مختلف ایران پخش بودند. آن‌وقت قطعاً نمی‌شد همه آن‌ها را به فنا داد و باقی می‌ماندند.

   حالا حکایت «بلاک چین» blockchain هم همین است. درواقع با استفاده از این فناوری، پایگاه داده در دستگاه تمامی کاربران شبکه‌های مختلف قرار دارد و فقط یک نقطه اتصال وجود ندارد که بتوان آن را بست؛ یعنی هر کاربر خودش می‌تواند سرویس‌دهنده‌ی کاربران دیگر باشد.

   اگر تا الان کمی گیج شده‌اید نگران نباشید. بگذارید مسائل را به زبان ساده‌تر بیان کنیم.

   هر برنامه یا اپلیکیشنی که برای انجام‌وظیفه نیاز به اینترنت دارد مثل اپلیکیشن‌های تاکسی اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی، ثبت آگهی و اشتراک تصاویر، از دو بخش تشکیل‌شده است.

   بخش اول بخش گرافیکی یا رابط کاربری است که کاربر بعد از باز کردن برنامه با آن روبه‌رو می‌شود، تعامل می‌کند و کارهایش را پیش می‌برد.

   بخش دوم اما بخش پس‌زمینه کار است. کاربر هیچ‌وقت این بخش را نمی‌بیند اما انجام وظایف اصلی بر عهده‌ی این بنده خدا است.

   بگذارید بلاک چین را با یک مثال ساده برایتان روشن کنم

   شما می‌خواهید از یک سرویس تاکسی اینترنتی، ماشین بگیرید. ابتدا برنامه را باز می‌کنید، بعد مبدأ را مشخص می‌کنید، سپس مقصد را مشخص می‌کنید و در آخر بعد از زدن دکمه درخواست خودرو، درخواستتان ارسال می‌شود. اگر قرار بود برنامه آفلاین کار کند درخواست شما هرگز ارسال نمی‌شد و شما تا ابد باید منتظر می‌ماندید.

   ولی آنلاین بودن برنامه به شما کمک می‌کند تا درخواستتان برای بقیه ارسال شود. به این صورت که وقتی دکمه درخواست را می‌زنید، بخش پس‌زمینه اپلیکیشن درخواست را از طریق اینترنت به یک ظرف بزرگ‌تر به نام پایگاه داده می‌برد. بعد همان موجود پس‌زمینه آن درخواست را از پایگاه داده کپی کرده و به افراد واجد شرایط (در اینجا راننده‌های اطراف) ارسال می‌کند.

   خب اینطوری اگر یکی پیدا شود و بخواهد ارتباط شما و راننده‌ها را با این ظرف بزرگ (پایگاه داده) قطع کند، باعث مختل شدن و ازکارافتادن کل سیستم می‌شود.

   در این حالت، ما هزاران کاربر و یک پایگاه داده داریم. حالا فرض کنید تعداد پایگاه داده‌ها با کاربران یک اندازه شود و هر کاربر خودش یک پایگاه داده باشد. سپس این کاربرها از طریق اینترنت به هم متصل شوند. آن‌وقت قطع کردن ارتباط کاربرها غیرممکن و علناً از کار انداختن این سیستم یا شبکه ناشدنی می‌شود.

   استاد پاسخ داده شده در اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۷.
   افزودن نظر

    تشکر میکنم از پاسخ خوب شما . تا حدودی متوجه شدم ولی پاسخ سوالم رو دریافت نکردم . من توسعه دهنده هستم و با بلاکچین و پایگاه داده آشنا هستم و با استخر ها آشنا هستم .

     

    سوال من بیشتر جنبه فنی داره از نظر فنی اگر استخر ها باشن و ip پابلیک کنن که مشکلی نیست اما اگر استخری وجود نداشته باشه ما باید چطور بفهمیم مثلا یک شبکه در جریانه و این شبکه در کجاست ؟

     

    برای مثلا فرض کنید من یه تراکنش انجام میدم و مقداری اتریوم به حساب فردی واریز میکنم , خب تا اینجا مشکلی نیست اما سوال من اینه من چطور میتونم تک تک دفاتر کل افراد رو آپدیت کنم و تراکنش خودم رو داخلش بنویسم ؟ وقتی آدرس کامپیوتر و دفاتر کل افراد دیگرو رو ندارم چطور این عمل امکان پذیره ؟ و به طور حقیقی تر چطور ماین کننده برنده بلاک قبلی رو میبنده و دفاتر کل دیگران رو آپدیت میکنه بدون اینکه بفهمه آدرس این دفاتر کل در کدوم کشوره یا در چه کامپیوتریه ؟

     

    تازه وارد پاسخ داده شده در اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۷.

    سلام و وقت بخیر

    تصور می کنم جواب این سوال شما به همان قضیه هش کردن و استفاده از توابع چکیده ساز بر می گرده که هر بلوک داده متشکل از یه مقدار نیست .بلکه از چکیده شده مقدار بلوک فعلی به همراه چکیده شده بلوک قبلی هست!!!! .همین تعیین کننده زنجیره ای از ارتباطات هست .که برای به دست آوردنش می بایست قادر بود ازرمزگشایی توابع رمزنگاری و چکیده ساز پیچیده آگاه بود .

    این مسیریابی که مد نظر شماست از این طریق انجام پذیر هست که کار ساده ای هم نیست ! اما از طریق کامپیوتر و اجرای الگوریتم های پیچیده امکان پذیر هست .
    در واقع در این تکنولوژی اصلا مفهومی به عنوان ای پی ادرس و …. وجود نداره که مسیریابی بخواد از طریق این انجام بشه ، که شما به دنبالش باشید .

    نمیدونم این پاسخ برای شما راهگشا هست یا خیر .

    پایدار باشید

    در تیر ۱۱, ۱۳۹۷.
    افزودن نظر
    پاسخ شما
    برای ارسال سوال, شما باید شرایط و ضوابط و شرایط استفاده از خدمات را قبول کنید