پاسخ داده شده

  شاید این سوال بسیاری از دوستان باشد که آیا راهی وجود دارد که طبق ماده قانونی و تبصر بدون دغدغه و نگرانی از قاچاق و کار خلاف شمردن استخراج ارز دیجیتالی (ماینینگ)بشه انجام داد؟

   

          آیین نامه استخراج ارزهای دیجیتال توسط دولت

  هیئت وزیران در تصویب‌نامه شماره ۵۸۱۴۴/ت ۵۵۶۳۷ هـ مورخ ۱۳۹۸/۵/۱۳ آیین‌نامه فرآیند ماینینگ ارزهای دیجیتال را تصویب و اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور آن را ابلاغ کرد.

  آیین نامه ابلاغ شده به شرح زیر است:

  ۱- استفاده از ارزهای دیجیتال صرفاً با قبول مسئولیت خطرپذیری (ریسک) از سوی متعاملین صورت می‌گیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست.

  ۲- استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده ارزهای دیجیتال (ماینینگ) با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است.

  تبصره ۱- وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی، صلاحیت صدور مجوز یادشده را به سازمان‌های مناطق مربوط حسب مورد واگذار نماید.

  تبصره ۲- استقرار واحدهای استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده ارزهای دیجیتال (ماینینگ) شامل محدودیت محدوده (۱۲۰) کیلومتری شهر تهران، (۵۰) کیلومتری شهر اصفهان و (۳۰) کیلومتری مراکز سایر استان‌ها نمی‌باشند

  ۳- سازمان ملی استاندارد ایران موظف است با همکاری وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات و فناوری اطلاعات برچسب انرژی و استانداردهای کیفیت توان الکترونیکی و استانداردهای فناورانه مرتبط برای تولید و واردات تجهیزات فرآورده‌های پردازش رمزنگاری‌شده ارزهای دیجیتال (ماینینگ) را تدوین و ابلاغ نمایند.

  ۴- تأمین برق متقاضیان استخراج ارزهای دیجیتال صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می‌گیرد. تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده ارزهای دیجیتال (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

  تبصره ۱- تعرفه سوخت گاز مورد نیاز متقاضیان استفاده‌کننده از برق تولیدی خارج از شبکه وزارت نیرو، با قیمت هفتاد درصد (۷۰%) متوسط ریالی گاز صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما است و تعرفه سوخت مایع نیز با قیمت متوسط ریالی سوخت مایع صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نفت تعیین و اعلام می‌گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

  تبصره ۲– مصرف برق و گاز برای استخراج ارزهای دیجیتال (ماینینگ) در ساعات و زمان اوج مصرف ممنوع است. وزارتخانه‌های نیرو و نفت (حسب مورد) ساعت و زمان اوج مصرف در طی سال را تعیین و ابلاغ می‌نمایند و از طریق شرکت‌های تابع و وابسته با نصب کنتور هوشمند نسبت به کنترل مصرف در این ساعات اقدام می‌نمایند.

  تبصره ۳- استفاده از انشعاب برق و گاز جهت استخراج ارزهای دیجیتال (ماینینگ) صرفاً با ارائه مجوزهای تعیین‌شده در این تصویب‌نامه مجاز می‌باشد و هرگونه استفاده از انشعاب برق و گاز مصرف خانگی، عمومی، کشاورزی، صنعتی و سایر مصارف برای استخراج ارزهای دیجیتال (ماینینگ) ممنوع است. وزارتخانه‌های نیرو و نفت موظف‌اند از طریق شرکت‌ها تابع و وابسته نسبت به شناسایی، قطع و جمع‌آوری انشعابات فاقد مجوز اقدام و مطابق قانون مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز آب و برق، تلفن، فاضلاب و گاز -مصوب ۱۳۹۶- عمل نمایند.

  تبصره ۴- متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده رزهای دیجیتال (ماینینگ) در صورت استفاده از منابع تجدیدپذیر و پاک تابع قوانین و مقررات مربوط و ضوابط وزارت نیرو هستند.

  ۵- وزارتخانه‌های ارتباطات و فنآوری اطلاعات و اطلاعات و استانداری‌ها و فرمانداری‌ها نسبت به شناسایی و اعلام مراکز استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده ارزهای دیجیتال (ماینینگ) با وزارت نیرو همکاری می‌نمایند.

  ۶- مراکز استخراج ارزهای دیجیتال، به‌عنوان واحد تولید صنعتی شناخته‌شده و مشمول مقررات مالیاتی خواهند بود.

  تبصره- واحدهای یادشده در صورتی که محصول خود را صادر و ارز حاصل از آن را بر اساس ضوابط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.

   

   

     سوال؟؟

  ۱-برای مزارع نسبتا کوچک دریافت مجوز از وزارت صنایع و معادن تجارت منطقی و امکان پذیر است؟

  ۲-دریافت مجوز با شرایط خارج از شهر و استفاده ژنراتور های دیزلی صرفه اقتصادی دارد؟

  و…

  سوال،پیشنهاد و راهکار های  خودتونو به اشتراک بزارید🙏

  سپاس گزارم

  مشتاق سوال شده در مهر ۲, ۱۳۹۸ در قانون گذاری.
  افزودن نظر
   بهترین پاسخ

   مساعل و درگیری های اداری برای تهیه منابع (گازویل،نفت .برق.گاز)به همان اندازه نیاز مند و سختی های خاص خود را دارند.

   بعد از دریافت مجوز از وزارت صنایع و معادن تجارت،باید پیگیری تاییده و … از سازمان های اداره گاز یا برق و یا حتی اتحادیه صنفی برای تهیه سهمیه سوخت انجام بشود.

   اما موضوع اصلی براورد هزینه در کدام یک باعث هزینه کمتر و بازده بیشتر(سود خالص) استخراج خواهد شد؟

   🙏

   مشتاق پاسخ داده شده در مهر ۳, ۱۳۹۸.
   افزودن نظر

    سلام.

    ۱٫ امکان پذیر اما بدون توجیه

    ۲٫ ژنراتور دیزلی به صرفه نیست و دردسرهای خاص خودش و درگیری با نهاد های دیگه رو دارد.

    کریپتومستر پاسخ داده شده در مهر ۳, ۱۳۹۸.
    افزودن نظر
    پاسخ شما
    برای ارسال سوال, شما باید شرایط و ضوابط و شرایط استفاده از خدمات را قبول کنید