معاون وزیر نیرو در مصاحبه ای اخیرا اعلام کرد که پیش بینی می شود مصرف برق استخراج کنندگان در شبکه  به ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات برسد.

  متخصصان حوزه رمزارزها پس از شنیدن این ادعا تعجب خود را اعلام نمودند. زیرا اعداد ادعا شده بسیار از واقعیت موجود به دور است. در این پست سعی خواهیم کرد تا نگاهی تحلیلی بر این ادعا داشته باشیم.

  دستگاه های استخراج کننده ارزهای مجازی یا به اصطلاح ماینرها در طول دوران پیدایش خود دائما در حال توسعه و پیشرفت بوده اند. در طول زمان چندین بار شاهد تغییر نسل ماینرها بوده ایم و دائما شاهد تولید دستگاه‌های با قیمت پایین تر و مصرف برق کمتر بوده و هستیم. در ابتدای به وجود آمدن ارزهای مجازی ماینرها از پردازنده های مرکزی کامپیوترها استفاده میکردند. پس از آن شاهد استفاده از کارتهای گرافیک برای ماین کردن بودیم. نسل بعدی FPGA ها بودند که با اقبال زیادی مواجه نشدند و پس از آن بود که ASICminerها روانه بازار شدند.

  اسیک ماینر ها نیز در طول عمر خود دائما تغییر کرده اند. اسیک ماینرهای نسل اول بیشتر از چیپ‌های ۲۸ نانو متری استفاده میکردند که مصرف برق بالاتری به ازای هر هش تولیدی داشتند و امروزه شاهد به بازار آمدن اسیکهایی با چیپهای ۷ نانومتری هستیم که مصرف برق بسیار پایینی برای تولید هر هش دارند. لازم به ذکر است قدرت هر دستگاه با تعداد هش تولیدی بر ثانیه سنجیده میشود.

  اگر برای دستگاه های ماینر شاخص مقدار وات مصرفی برای تولید هر هش را محاسبه کنیم خواهیم دید که برای ماینرهای موجود در بازار ایران اگر دستگاه M3 را که ۱۶۴ وات به ازای هر هش مصرف میکند کنار بگذاریم باقی دستگاه ها دارای شاخصی مابین ۷۰ تا ۱۱۰ وات به ازای هر هش هستند. دستگاه T2T شرکت اینوسیلیکون با کمترین توان مصرفی و دستگاه A1 شرکت اسنوپنتر بیشترین شاخص را در این جدول به خود اختصاص میدهند. دستگاه S9i شرکت بیت مین نیز در میانه جدول با ۹۳ وات به ازای هر تراهش جا خوش کرده است.

  با چرخی در سایتهای فروش دستگاه های اسیک در ایران میتوان متوجه شد بیشتر بازار ماینرهای ایران را دستگاه های s9i یا s9j ساخت شرکت بیت مین تشکیل میدهند که دارای قدرت ۱۴.۵ تراهش بر ثانیه هستند و ۱۳۵۰ وات برق مصرف میکنند. دستگاه S9i نه در تنها در ایران بلکه در تمام دنیا محبوبیت خاصی دارد. و پر بیراه نیست اگر در محاسبات خود مقدار توان مصرفی این دستگاه را مبنای محاسبات خود قرار دهیم.

  با توجه به آمار سایتهایی از قبیل BTC.com و همچنین blockchain.info قدرت محاسباتی کل شبکه بیتکوین در لحظه تنظیم گزارش چیزی در حدود ۵۷ هگزاهش بر ثانیه است. (هر هگزا هش بر ثانیه برابر با یک میلیون تراهش بر ثانیه است.) اگر فرض کنیم تمامی دستگاه های محاسباتی شبکه بیتکوین را دستگاه S9i شرکت بیت مین تشکیل بدهند با تقسیم هش محاسباتی کل شبکه بیتکوین بر قدرت محاسباتی یک دستگاه S9i به عدد ۳ میلیون و ۹۳۱ هزار دستگاه خواهیم رسید. و با ضرب کردن ۱۳۵۰ وات مصرفی هر دستگاه در این عدد خواهیم دید که کل توان مصرفی شبکه بیتکوین چیزی در حدود ۵۳۰۰ مگاوات است.

  طبق ادعای معاون وزیر نیرو اگر توان مصرفی ماینرهای ایران به ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات برسد به این معنی خواهد بود که چیزی در حدود ۳۷ تا ۴۷ درصد ماینرهای شبکه بیتکوین در ایران قرار دارد که این مهم با توجه به آمارهای مربوط به استخرهای استخراج در تناقض است و در صورتی که این اتفاق افتاده باشد ایران چیزی تا بدست گرفتن کل شبکه بیتکوین راهی ندارد. امری که میتواند ایران را به ابر قدرت فناوری ارزهای مجازی تبدیل کند.

  از طرف دیگر استخراج سایر ارزهای مجازی به دلیل ریسک فوق العاده بالا و افزایش سختی شبکه آن ها در مدتهای کوتاه در کنار مشکلات مربوط به واردات دستگاه های مربوط به آن ها نتوانسته در ایران امر فراگیری باشد. کافیست در سایتهای فروش چرخی بزنید. خواهید دید که ماینر سایر ارزهای مجازی به راحتی برای فروش پیدا نخواهند شد.

   

  حال که مشخص شد با توجه به وجود فارمهای بزرگ در کشورهایی نظیر چین و روسیه ادعای معاون محترم وزیر نیرو حتی ذره ای به واقعیت نزدیک نیست سوالی که پیش می آید این است که این اطلاعات غلط چگونه به دست ایشان رسیده است. آنچه مسلم است اطلاعات کاملا اشتباهی به معاونین محترم وزرا و مدیران ارشد کشور ارسال می‌شود. آیا بهتر نیست وزارت محترم نیرو کارگروهی متشکل از افراد توانمند و دارای دانش در این حوزه جهت جمع آوری اطلاعات استفاده کند تا تصمیم‌هایی که اتخاذ خواهند شد بر مبنای اطلاعات صحیحی باشد؟

   

  به نظرمی‌رسد نیازاست تا هرچه سریعترفضای رمزارزها در کشور قانونمند شودتا ضمن جلوگیری از سواستفاده برخی افراد از شرایط موجود، مدیران نیز نتوانند از این حوزه برای قایم شدن پشت آن جهت پوششی برای عدم توانمندی خود بهره ببرند.

  استاد سوال شده در تیر ۱۳, ۱۳۹۸ در ماینینگ.
  افزودن نظر

   ممنون عالي بود دوستان تا ميتونيد همچين متون با محتوي توليد كنيد اگلا هم نميتونيد متن هايي از این دست رو حتما تا میتونید شیر کنید واقعا از علی عزیز ممنونم

   آشنا پاسخ داده شده در تیر ۱۳, ۱۳۹۸.
   افزودن نظر

    آدم بیسواد و دزد که مسئول بشه همین میشه دیگه

    کارشناس پاسخ داده شده در تیر ۱۹, ۱۳۹۸.
    افزودن نظر

     اینا همیشه از این حرفا زیاد میزنن خودشونم نمیدونن چی میگن

     آشنا پاسخ داده شده در تیر ۱۳, ۱۳۹۸.
     افزودن نظر

      علی جان حتی اگر یه حساب سرانگشتی و نه دقیق انحام بدیم میبینیم که ۲۵۰۰ مگاوات میشه برق بیشتر از ۱٫۵ میلیون دستگاه ماینر ۱۵۰۰ واتی که اگر همشونم ۱۰ ترا هش باشن یعنی ۱۵ اگزاهش واسه ایرانه :))))))))))))))))

      من اصلا ادعای سواد ندارم ولی با همین دانش نصفه خودم راحت میتونم بگم این یارو یه احمقه و اصلا نمیفهمه چی میگه…

      آشنا پاسخ داده شده در تیر ۱۳, ۱۳۹۸.

      ۱۵ اگزاهش

      در تیر ۱۳, ۱۳۹۸.

      بله

      که بارم مسخره به نظر میرسه این حرف

      در تیر ۱۳, ۱۳۹۸.
      افزودن نظر

       فقط و فقط دارن میسوزن که سودش داره میره تو جیب ملت . خودشون فارمهای چند ده هزارتایی دارن و دوست ندان من و شما حتی یکدونه داشته باشیم . حالا یا قاچاقو بهونه میکنن یا برقو یا ….

       آشنا پاسخ داده شده در تیر ۱۴, ۱۳۹۸.
       افزودن نظر

        میخاد اختلاص کنه

        مشتاق پاسخ داده شده در تیر ۱۳, ۱۳۹۸.
        افزودن نظر
        پاسخ شما
        برای ارسال سوال, شما باید شرایط و ضوابط و شرایط استفاده از خدمات را قبول کنید