atlasarzdigital

RE: نحوه تحریم ارز دیجیتال ( شبکه غیر متمرکز )

  سلام

   

  در رابطه با تحریم ها و از دست رفتن ارزدیجیتال چند سوال دارم :

   

  /۱/ مگر از شروط اولیه سیستم های غیرمتمرکز و بلاک چین عدم امکان دسترسی یک شخص ثالث بر روی مجموعه و اعمال محدودیت سلیقه ای نیست ؟ پس چگونه صحبت از این است که کشور x بیت کوین را برای ایران بست ، کشور y هیچ تبادلی با ایران ندارد و …..

  • این مورد چگونه امکان پذیر است ؟
  • شخصی که در حال خرید ارز دیجیتال از من هست ، از کجا متوجه میشود من ایرانی هستم ؟
  • آیا این داستان ارسال مدارک هنگام خرید و فروش ارز ، در تمامی کشور ها هست یا فقط برای ایران است ؟

   

  /۲/ سوال دیگر این که شبکه بلاک چین دسترسی مثلا ایران را محدود میکند یا صرافی و والت های خاص ؟

   

  /۳/ با توجه به اینکه Bitcoin غیر متمرکز است ، اگر مثلا کشوری به Bitcoin بگوید اگر میخواهی در کشور من فعالیت داشته باشی باید دسترسی ایران و ببندی ، آیا این امکان هست ؟ مثلا بیت کوین توانایی این کار رو دارد و انجام میدهد .

   

  /۴/ از دوستان کسی میتواند محبت کند و با شبکه شاپرک مثال بزند تا بهتر متوجه قضیه بشوم ؟ ( قضیه بلاک چین – wallet – صرافی – شبکه بیت کوین )

  مثلا : والت همان حساب شما در بانک ملت است
  بلاک چین : همان شبکه شاپرک است
  شبکه بیت کوین : ؟؟
  صرافی : ؟؟

   

  /۵/ در هر صورت اگر روی ارزی تحریم شود ، چه بلایی سره ارزهای شخص میاید ؟ امکان پس گرفتن نیست ؟

   

  ممنون از همه

  علی آشنا سوال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۹۷ در امنیت.
  افزودن نظر
   بهترین پاسخ

   سلام

    

   ۱ – تصورات شما از بیت کوین کاملا اشتباهه.

   بیت کوین یک شرکت، گروه، سازمان یا موسسه نیست که بخواد کشوری رو مسدود کنه. نحوه تشخیص ایرانی بودن شما بستگی به شرایطی داره که شخص مقابل برای معامله  و تعامل با شما تعیین کرده و بستگی به این داره که با چه ابزار و سایتی کار میکنید.

   برخی سایت ها برای فعالیت هایی مثل خرید و فروش و انجام هرگونه تراکنش، نیاز به احراز هویت یا همون KYC دارند، بنابراین شما وقتی اسکن پاسپورت یا مدارک شناسایی رو میفرستید میدونن که ایرانی هستید.

   اما برخی سایتهای دیگه در ابتدا نیازی به احراز هویت یا فرستادن مدارک ندارند یا اینکه محدودیتی برای افرادی که احراز هویت انجام ندادند تعیین کردند.

   برخی سایت ها کاملا آی پی ایران رو مسدود کردند یا اینکه در فرم عضویت، هیچ نامی از ایران نمی بینید یا اینکه زمانیکه قصد تایید شماره موبایل را دارید تا بتونید تراکنشی انجام بدید، متوجه میشید شماره ایران قابل قبول نیست.

   بطور کلی بطور پیشفرض در نظر بگیرید که سایتهای خارجی با ایرانیان کار نمیکنن مگر اینکه خلاف این موضوع با پرسش و تحقیق ثابت بشه.

   قضیه ارسال مدارک برای خرید  وفروش ارز برای همه کشورها صدق میکنه و برای جلوگیری از پولشویی هست و طبق قوانین کشورهای مختلف باید اجرا بشه.

    

   ۲ – همونطور که اشاره شد، بیت کوین متعلق به کسی نیست که بتونه ایران رو مسدود کنه.

   بیت کوین رو میشه یک شبکه بزرگ دونست که در بین هزاران کامپیوتر در سطح دنیا پراکنده شده و بنابراین هیچ کس امکان سانسور و مسدود کردنش رو نداره.

   تنها راه مسدود کردن بیت کوین، مسدود کردن سایتها، کیف پول ها و آی پی هایی هست که کاربران با اون کار میکنن که اینکار هم بی فایده است چون راههای زیادی برای انجام تراکنش با بیت کوین وجود داره .

    

   ۳ – خودتون شما میفرمایید بیت کوین غیرمتمرکز هست. معنی غیرمتمرکز یعنی بدون مرکزیت.

   هیچ متولی، صاحب یا کلیددار بیت کوین نیست.

    

   ۴ – ساده است ولی این مفاهیم رو نباید با شبکه بانکی یکسان دونست. در شبکه بانکی، بانک مسئول نگهداری از پول شما و نظارت بر حسابها و تراکنش هاست ولی قضیه در بیت کوین فرق میکنه. با این حال برخی تشابهات وجود داره:

   • آدرس بیت کوین شما مثل شماره حساب شماست، بنابراین میتونید به افراد یا سایتها یا اپلیکیشن هایی یکه قصد دارند برای شما بیت کوین ارسال کنند بفرستید
   • معادل درگاه هایی مثل شاپرک یا سایت های واسطه پرداخت (مثلا زرین پال) رو میشه سایت هایی مثل coinpayment دونست که قابلیت پرداخت با بیت کوین رو برای کسب و کارها و فروشگاه های مجازی فراهم میکنن
   • بلاک چین رو میشه یک دیتابیس در نظر گرفت. بنابراین دیتابیس بانکها که کلیه اطلاعات مشتریان، تاریخچه تراکنشها و… در اون نگهداری میشه شباهت خیلی کمی با بلاک چین داره. توجه کنید که بلاک چین تفاوت های زیادی با دیتابیس بانکها داره و نباید این دو مورد رو با هم یکی بدونید.
   • صرافی هم که از اسمش مشخصه. صرافی جاییه که دو ارز خاص رو میشه به هم تبدیل کرد. در مورد ارزهای رایج دولتی مثل ریال و دلار، صرافی های زیرنظر بانک مرکزی رو داریم. از طرف دیگه در مورد ارزهای دیجیتال، صرافی های آنلاین رو داریم که مطابق قوانین کشورهای مختلف فعالیت میکنن.

    

   مشتاق پاسخ داده شده در اسفند ۱۵, ۱۳۹۷.
   افزودن نظر
   پاسخ شما
   برای ارسال سوال, شما باید شرایط و ضوابط و شرایط استفاده از خدمات را قبول کنید