atlasarzdigital

RE: مقاله: دسته بندی ارزهای دیجیتال چگونه میباشند؟؟! بار دیگر در خدمت شما هستم با مقاله درخواستی دوستان استک ارز دیجیتال به تحریر شخصی.

   به نام خداوندی که علم ارزهای دیجیتال را به انسان آموخت.

    

   درود دوستان

    

   خب بازم یه مقاله دست نویس جالب براتون آماده کردم که خودم هر چقدر سرچ کردم چیزی در این باره پیدا نکردم و تصمیم گرفتم این کاستی رو برای دوستان پوشش بدم.

    

   اگر در تمام زندگی خود سرک بکشید خواهید فهمید هر چیزی که در اطراف ما وجود دارد در یک دسته بندی قرار خواهند گرفت و ارز دیجیتال هم از این قاعده مستثنا نیست! حال بیاید با دسته بندی ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمز پایه و یا کریپتو کارنسی بیشتر آشنا شویم.

    

   ما در دوران بسیار دور از جسم های فیزیکی که قابل معامله و لمس باشد برای داد و ستدد خود بهره میگرفتیم و خیلی از آنها با اسکناس فعلی که در جیب همه ما وجود دارد کاملا فرق و باعث تعجب ما در زمان فعلی میباشد.

    

   پول یا ارز فیات:

    

   ما در گذشته از دندان حیوانات ، خشت های خام ، کتیبه ، چوب و چیزهای بسیار عجیب و غریب دیگر… برای معاملات خود استفاده میکردیم که رفته رفته انسان دریافت ، میتواند از فلزات برای پرداخت ارزش کالاهای مد نظرش استفاده کند مانند: طلا ، مس ، نقره ، نیکل …  انسان ها آنها را به قطعات کوچک دایره ای مانند که قطر کمی داشتند با ضرب های گوناگون مثل عکس قهرمانان ملی یا نماد آن شهر و کشور بود صادر می کردند تا در آن منطقه جغرافیایی قابل معامله با کالاهای گوناگون باشد.

   بعدها با آمدن صنعت چاپ بر روی کاغذ ، ما دریافتیم میتوانیم بجای استفاده از فلزات که برای جابجای آنها هم با مشکل مواجه بودیم از کاغذ استفاده کنیم.

   اینگونه اسکناس به بازار ارزهای فلزی راه یافت تا با هزینه به مراتب پایین تر جایگزین سکه های فلزی شود.

    

   حال اینگونه از ارزها که با نام فیات از آن یاد میکنیم ، همچنان بی اشکال هم نبودن چرا که هر چقدر میخواستیم بدون حساب و کتاب از آنها تولید و تورم را در بازار ایجاد میکردیم.

   متاسفانه مشکلات به اینجا ختم نمیشد تورم و نقدینگی بالا باعث گران شدن و افت قدرت خرید مردم میشد و همینطور مشکلات فساد ، شفاف نبودن در معاملات ، سرقت ، قتل ، فرسودگی و جم آوری و بازیافت آنها کاری بسیار دشواری بود و هست!

    

    

   انقلاب ارزهای دیجیتال یا کریپتو کارنسی:

    

    

   چند صد سال بعد با پیشرفت علم بشریت اختراعات بزرگی نظیر کامپیوترها و شبکه اینترنت جهانی شکل گرفت اما متاسفانه ما بعد از چندین دهه پی به ارزهای دیجیتال و کاربرد غیر متمرکز بودن آن بردیم!

    

   با ور شکسته شدن بانک جهانی در سال ۲۰۰۸ انقلابی در پشت پرده ها در حال شکل گیری بود که بزرگترین و بحث برانگیزترین اتفاق تاریخ بشریت در نحوه کار ، شفاف سازی ، کم شدن جرایم ، حریم شخصی و نابودی تورم بشمار میرفت!

   درست حدس زدید بیت کوین انقلاب مالی جهان را برای اولین بار به چالش دعوت کرد تا همه را به تعظیم مطلق خود در آورد!

    

   بیت کوین نام بلاکچین یا همان شبکه زیر ساخت این ارز دیجیتالی میباشد که هر دو در سال ۲۰۰۹ بدست فردی بنام ساتوشی ناکوموتو معرفی شد و تا این زمان هویت مجهولی دارد!

   بعد از آن ارز های دیگری با مشخصات تقریبا مشابه به آن تولید شد که هنوز هم ادامه دارد ، اما نمیتوان گفت تمام آنها قابلیت استفاده و کارایی دارند!

    

   خب حال با کلی مقدمه چینی از گذشته های دور و استفاده انسان از ارز فیات تا دیجیتال آن را بررسی کردیم به دسته بندی آنها میپردازیم.

    

   ارزهای دیجیتال کلا به چهار دسته تقسیم میشود که حتی دوستان نیم حرفه ای یا گاها دوستان حرفه ای رو هم کاملا گیج میکنند!

    

   ۱- کوین

   ۲- آلت کوین ها

   ۳- هارد فورک ها ، باز هم در دسته آلت کوین ها قرار میگیرند.

   ۴- توکن ها

    

   دسته یک: کوین ، به اولین ارز دیجیتال بوجود آمده ، بنام بیت کوین اختصاص دارد.

    

   دسته دو: آلت کوین ها که هر روز به مقدار آنها افزوده میشود برای فعلا ۸۵۸ نوع آن وجود دارد و با بلاکچین یا زیر ساخت اختصاصی خودشان مشغول به فعالیت هستند. حال جواب این سوال که چرا به این دسته آلت کوین میگویم را خواهیم داد! دقت کنید به ارزهایی که بعد از بیت کوین بوجود آمدند را آلت دست بیت کوین مینامیم! شاید هم متوجه شده باشید که تمام ارز ها ، غیر از بیت کوین ارزش مارکتشان به نزول و صعود بیت کوین وابسته است!

    

   دسته سه: هارد فورک ها که بازم در دسته آلت کوین ها قرار میگیرند! اما فرقشان در چیست؟ آلت کوین هایی که از هارد فورک کوینی مشخص بوجود آمدند دقیقا مانند تولید مثل میباشد که بر عکس موجودات زنده برای حفظ انقراض نیست! شاید هم باشد اما برای امنیت شبکه آن آلت کوین مشخص بوجود می آیند اما بر بستر شبکه قبلی یا مستقل!

    

   دسته چهار: توکن ها ، تعداد توکن های موجود ۱۰۴۱ نوع از کل بازار میباشد که بر عکس تمامی سه دسته قبل شبکه مستقل اختصاصی برای نقل و انتقالات اطلاعات ندارند و بر روی بستر یک کوین دیگر مانند ارز اتریوم یا NXT و یا … که گاهی ما آن را به عنوان پلتفرم یاد میکنیم میباشد.

   نکته: توکن ها میتوانند بعدها با عمل سوزاندن سکه به شبکه اختصاصی خود نقل مکان کنند و بعنوان یک کوین مستقل به راه خود ادامه دهند مانند: ایاس و ترون!

    

    

   امیدوارم که این مقاله بازتاب هر چند کوچک و مثبت را داشته باشد.

    

   به امید موفقیت و پیروزی دوستان ، پایدار باشید. ✌❤

    

    

   تحریر: علی رضا بخشی

    

   مورخ:    ” ۲۹/آگوست/۲۰۱۸ ”  مصادف با  ” ۷/شهریور/۱۳۹۷ ”

    

    

   Ar .B کاردان سوال شده در شهریور ۶, ۱۳۹۷ در بلاک چین.

   ??✋

   در شهریور ۷, ۱۳۹۷.

   نــــــــــــــــــــــــــــــــــوش ?☺?✌

   در شهریور ۷, ۱۳۹۷.
   افزودن نظر

    سلام

    تشکر بسیار مفید و عالی بود.

     

    آشنا پاسخ داده شده در شهریور ۷, ۱۳۹۷.

    درود

    بخاطر حسن انتخابتون متشکرم ، موفق باشید. ?

    در شهریور ۷, ۱۳۹۷.
    افزودن نظر
    پاسخ شما
    برای ارسال سوال, شما باید شرایط و ضوابط و شرایط استفاده از خدمات را قبول کنید